Veganství jako stravování

19.01.2023

Veganství může, ale nemusí být GURMÁNSTVÍ .

Gurmánství - viz. slovník :  https://synonymus.cz/gurmanstvi-142/

Synonymem "gurmánství" je kromě jiného

  • poživačnost
  • požitkářství
  • labužnictví

Jinými slovy, i vegan může sklouznout k požitkářství, k labužnictví. I vegan se může oddávat vášni jídla a pití a tak se stát jejich "otrokem". I vegan je v pokušení libovat si v množství rozličných chutí a vůní a na jeho= veganovo chuťovým buňkám lahodným zdrojích se stát závislým. Tedy i vegan může být gurmán. Jenže gurmánství je projev ega. Nezdravý vztah k jídlu.

Objektivně - Jídlo by HLAVNĚ mělo být zdrojem energie na náš život. Na to, abychom vitálně a zdravě, plnohodnotně prožívali/využívali náš čas. Tedy jíst má znamenat přijímat denně ve vhodně rozdělených a "namíchaných" porcích plný dostatek individuálně potřebných živin, minerálů, vitamínů a všech dalších pro konkrétní organismus životně nezbytných látek. NE konzumovat kvantum egu libě vonící a chutnající hmoty. Která může být výživově dokonce i úplně prázdná a nebo pro daného člověka nevhodná.

Veganství by pak navíc ke správnému vnímání jídla/potravy měl být k přírodě a všemu životu uvědomělý způsob stravování.

To zahrnuje obnovitelné zdroje, udržitelnost a citlivý vztah k životnímu prostředí.

Tedy, pokud ctíme etickou složku veganství, pak nestačí jen přijímat potravu bez živočišných složek. Chce to vnímat a realizovat právě i tuto etickou složku, v pravdě součást základu veganství. Což pochopitelně znamená o to, co a proč jím se hodně a hluboce zajímat. Z čehož pak vyplyne, co jíst potřebuji, potažmo, co jíst chci. Tedy i co ŽÁDÁM. Na to, co žádám budou reagovat výrobci. Výrobci budou reagovat na potravinové požadavky veganů.

Průmysl samozřejmě, samozřejmě z jeho úhlu pohledu konzumu a zisků, tedy ALE i z pohledu POPTÁVKY! , na kterou reaguje NABÍDKOU, to znamená produkty, které však musí vyrobit, reaguje. A tak průmysl vegany žádané zboží, v případě veganského způsobu stravování rozličné pochutiny "na veganský způsob", k radosti a spokojenosti rozmlsaných chuťových buněk veganů, produkuje. A i když to mnoho veganů kvituje, tato zbytečná produkce je krom jiného to, jak se výrobci podílí na uhlíkové stopě, a dalších eko negativech.

A to je i jeden z důvodů toho, že jsem zastánce "veganství po česku".

Určitě ke svém veganství můžu přistupovat v duchu jisté střídmosti a skromnosti i proto, že jsem dlouhá léta před tím byla vegetariánka a už jako "bezmasec" jsem vcelku ignorovala vegetariánské masné náhražky. A už tenkrát jsem hodně vařila a dbala na plnohodnotnou pestrou přirozenou bezmasou stravu.

A protože vaření toho v jídle hodně vyřeší, vařím četně a stále i jako veganka. A i proto si sama doma připravuji rozličné "základy", jak já říkám všem možným "složkám" použitelným do různých dalších jídel či k přímé konzumaci, které bez problémů uskladňuji v ledničce či na místech, kde v pohodě "vydrží" a když je čas pro jejich využití, používám je. Proto Vás informuji jen o zlomku veganských náhražek. A proto kladu důraz na v co největší možné míře používání "běžných" surovin. Tedy zeleniny, ovoce, luštěnin ( a to včetně konzervovaných ), obilovin, koření, čokolád, sušenek, pečiva, atd., které průmysl vyrábí BEZ OHLEDU na vegany = vyráběl by je stejně, i kdyby žádní vegané neexistovali. 

Samozřejmě můžete namítnout, že tak ale přispívám k zvýšení produkce už vyráběných surovin/potravin. Ano, ale za prvé - kdybych nebyla veganka, kupovala bych je tak jako tak = museli by je vyrábět, a za druhé, toto moje "přispívání" k větší výrobě nevegan surovin/potravin škodí méně, než další nová obrovská výroba veganproduktů. Já veganprodukty neodsuzuji, jen upozorňuji na naší rozmlsanost a lačnost, která způsobuje paradox ve veganství coby udržitelnému, k životnímu prostředí přátelskému, životnímu názoru a způsobu.

Že na své vaření a přípravy "základů" spotřebovávám zemní plyn, elektriku a vodu není argument pro důkaz mé nešetrnosti k životnímu prostředí. Vařila bych i jako nevegan, mnozí vaří. :-) 

A jde ale i o to, z čeho vaříme? Já, jak patrno z mých receptů, jak jen to jde, využívám pro své stravování a vaření suroviny a plody v souladu s danným ročním období. Tak se sní, co země právě dává, či co se na dané roční období pro konzumaci v něm, uskladnilo. A tak se, krom jiného, zúročí práce zemědělců/pěstitelů. A tak se, krom jiného, přispívá k neplýtvání. 

Ve svém přístupu k veganství nejsem nijak dokonalá, ale snažím se. Také mám ego, a tak občas sáhnu i po veganské náhražce, ono je to samozřejmě snažší, jednodušší, ale obecně se takového přístupu spíše vyvarovávám. Do náhražek nepočítám tofu, protože to je potravina běžná v jiné části světa, ač samozřejmě, kdyby jí dováželi z Asie, zrovna ohleduplné k životnímu prostředí by to nebylo, ale kupuji česká/slovenská tofu, a stejně tak náhražkou není sójový jogurt. I když já kupuji jen bílý a ochucuji si jej sama - marmeládou, kakaem, banánem, kokosem atd. Atd. 🙂

JAK JSEM ŘEKLA - NEJSEM V TOM DOKONALÁ, ALE PŘIROZENĚ SE SNAŽÍM. Mé vnitřní vedení, nám všem společné jediné Já, se o toto vedení dokonale stará, bravurně je realizuje.

Jistě, mohla bych to vnímat i jako omezování. Ale čeho? No přeci jen a jedině opičí mysli a ega. A ty já přímo ovládnu/zkrotím VELICE ráda.

Protože o tom je všechno v našem životě. O tom, nenechat se životem vláčet v podruží opičí mysli a ega v podobách chtění a lačnosti všeho druhu. Ty totiž automaticky vytváří jen další falešné pocity nedostatku a nových potřeb a roztáčí kolo našeho "krysího závodu". Jenže o tom náš život není. Náš život je o tom, docílit cestou vnitřního léčení a očisty transformace "k obrazu Svému". A tak začít přirozěně správně cítit, myslet, mluvit a konat. A pobývat ve svém středu. Náš život je o tom, vrátit se ke své pravé podstatě, náš život je o tom, znovu se stát Láskou, Láskou absolutní. A to i proto, protože Láska, ta NIKDY neubližuje. Ta neví, co ubližování jakéhokoliv typu/druhu je.

Jako jedinec nemůžeme šmahem zachránit všechno a nemusíme být vždy "nej", naše cesta Domů je i o neškodných libůstkách a o tom, učit se zkušeností - tedy i skrze naše omyly, avšak když už se rozhodneme pro něco, co se definuje jako "pokrokové", měli bychom tomu výrazu dostát.  

Jakými drobnostmi tak může učinite ten, kdo se stravuje vegansky jsem psala výše a o tom, co všechno se dá z běžně dostupných, prvoplánovitě neveganských surovin spojených s výrobky ze sóji či jinými uvařit, přičemž k tomu si bez výčitek můžeme dopřát laskominy čistě veganské, budu psát i dále ve svých receptech.

Ať se líbí, ať jsou inspirativní.

A níže ještě jednu důležitou kapitolu, která možná také mnohé objasní/osvětlí. Tak prima  čtení.

S pozdravem, Dagmar Štroblová  

 

Citace z knihy pí. Phyllis Krystal Vymanit se z pout karmy - osvobození z kosmických vazeb.

Kniha pro zájemce k pořízení zde :


https://zivotjakoprilezitost.webnode.cz/knihy-pi-phyllis-krystal-o-jeji-metode/


Kapitola 20

Jídlo a pití

Jídlo je k životu nezbytné. Adekvátně tomu bylo vytvořeno množství rozličných mýtů a názorů. I v tomto případě si děti na nevědomé úrovni osvojují rodičovské mínění. Bude-li v rodině přikládán jídlu veliký význam, budou mu i děti připisovat zbytečnou váhu. Vzhledem k tomu, že jídlo zprostředkovává či navozuje pocit zdraví a spokojenosti, jíme rádi v časech stresu, abychom ukonejšili strach, starosti, depresi, osamělost. Tento zvyk může být tak samozřejmý, že se stane závislostí. Tak bude člověk jíst, když bude hledat oporu nebo pocit blaha. Jídlo a další materiální věci mohou ale nabídnout pouze dočasnou úlevu. Vzhledem k tomu, že působení brzy pomine a problémy přetrvávají, nezbývá, než se jim nakonec postavit a řešit je. Pokud tento v dětství osvojený únikový vzorec ovlivňuje danou osobu tak, že už nemůže své problémy řešit, musí být opuštěn.

Jiný rodinný vzorec se vytváří, když je jídlo rodiči použito jako prostředek úplatku nebo pohrůžky. Proto například spousta lidí ráda věří, že se jídlem musí odměnit, když tvrdě pracovali, nebo když byli úspěšní. Konec konců byli tímto způsobem odměňováni už jako děti. Tak se vytváří špatný vzorec a nezdravý postoj k jídlu, který v dospělosti může vyvolat různé problémy, mimo jiné např. i bulimii a anorexii.

Měli bychom proto nají vzorec chování spojený speciálně s jídlem a měli bychom pro tento vzorec najít symbol, protože tyto vzorce chování nejsou hmatatelné. Tento symbol bychom měli minimálně dva týdny "osmičkovat", poté odpoutat. Tímto způsobem se můžeme osvobodit od vzorců chování z dětství, které až dosud určují naše zvyky ohledně jídla.

Jiný aspekt je úzce spojen s atmosférou u stolu. V mnoha rodinách se u stolu řešily problémy a kritizovalo se. Tento návyk spojuje přijímání jídla s nepotěšitelnými zkušenostmi a způsobuje pnutí, které je uvedeno do spojitosti s přijímáním potravy.

V souvislosti s tím si vzpomínám na rodinu, která během jídla probírala denní události, vykládali chyby jednotlivých členů rodiny a prodiskutovávali je. Jednotlivcům způsobila tato praxe velké nesnáze. Tíseň a nechuť vedly k tomu, že jídlo bylo spojováno s úzkostí. Všichni sourozenci trpěli problémy se střevy a žaludečními potížemi. Teprve poté, co jeden nebo dva z nich zpřetrhali pouta k minulým reakcím a tuto pomoc nabídli i svým dalším sourozencům, mohli se od těchto potíží osvobodit.

Já sama jsem, například, musela ze svého talíře sníst každý drobeček, jinak jsem nesměla odejít od stolu. Tato praxe byla spojena s připomínkou, abych myslela na hladovějící Armény. O Arménech jsem nevěděla naprosto nic, neměla jsem ani tušení, kdo Arméni jsou, přesto patřili k mým nepřátelům, neboť jsem kvůli nim musela sníst více, než jsem mohla. Teprve poté, co jsem zpřetrhala pouta k tomuto vzorci chování z dětství, přestalo mi jídlo způsobovat potíže.

Shrnu ještě jednou: hraje-li jídlo příliš velkou roli pro rodiče, často bude důležité i pro děti. Bude-li používáno jako úplatek nebo jako odměna, bude tak používáno i v budoucnosti. Bude-li jídlo spojováno s láskou a oceněním, pochvalou, budou děti jíst vždy, když se budou cítit nemilovány, kritizovány, či nejisté. Žravost, nenasytnost a další poruchy v přijímání potravy pocházejí často z takovýchto rodinných vzorců. ( konec citace )

( německá verze anglického originálu knihy Vymanit se z pout karmy )


© 2021 Dagmar Štroblová -Veganské recepty, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky